Ako dlho trvá tinnitus?

Hoci pre mnohých (len v USA je to viac než 30 miliónov) je tinnitus celoživotný stav, ktorý už je pod kontrolou, pre iných je to stále výzva s cieľom prísť na riešenie liečebnými postupmi. Ale bohužiaľ, kým jedna skupina pozostáva z pesimistických avšak ešte prakticky uvažujúcich ľudí, teda skupina, ktorá prijala porážku ešte pred tým, než došlo k boju, druhá skupina ešte iba spoznáva, kde sa nachádza. Aby sme boli úprimní, tinnitus je samostatný „čert“, ktorý vzdoruje medicínskemu svetu (aspoň tým, ktorí prevádzkujú konvenčnú medicínu), „ukrýva sa“ za sluchovými nervami (vo vnútornom uchu ) a vysiela neúprosné pole rezonancií, ktoré je v rozsahu od minútových zvonení až po zvuk strelných zbraní.

Ako dlho bude tinnitus trvať: Stav má dlhú históriu

Naskytuje sa vážna otázka – prečo taká choroba, ktorá mučila ľudstvo celé stáročia a datuje sa asi od 1600 pred n.l. alebo podľa staroegyptských záznamov aj skôr, zostáva až dodnes nevyriešená. Navyše, veď medicínska veda si poradila s oveľa väčšími výzvami, ako sú malária, tuberkulóza, kiahne a mnoho iných smrteľných chorôb. Odpoveď môže byť v niekoľkých jednoduchých faktoch. Po prvé, tinnitus nie je choroba priamo ohrozujúca život, ktorá by masovo zabíjala, po druhé, dostáva sa na svetlo iba nedávno. Stále však k dnešnému dňu neexistuje liek s trvalou úľavou, aspoň u tých, ktorí hľadajú konvenčnú liečbu.

Rôzne typy tinnitu

Medzičasom sa zistilo, že tinnitus má mnoho foriem a typov. Rozoznávame subjektívny tinnitus a objektívny tinnitus – vyskytujú sa jednostranné (šum iba v jednom uchu) ako aj dvojstranné. Pulzujúci tinnitus je vnímaný tak, že ponechá svojho hostiteľa počuť vlastný tlkot srdca. Ďalej sú tinnitus spojený s chronickou sinusitídou a somatický tinnitus, ktoré sú vyvolané poruchami mimo ucha alebo nervov, často v oblasti vnútri hlavy alebo krku.

V poslednom čase lekári, bylinkoví terapeuti a liečitelia spájajú hlavy, aby prilákali netušiacich avšak takmer šialených pacientov s tinnitom s nádejou, že ich produkty uľavia pacientom od biedy tinnitu, niektoré údajne už za niekoľko dní. Bylinkoví špecialisti vždy chválili ginkgo biloba, ktoré sľubuje úľavu od tinnitu navždy a niekoľko podnikavých medikov sa uchyľuje k infúziám lidokaínu ako krátkodobému opatreniu, aby zabezpečili lacnú úľavu od tinnitu tým, ktorým choroba prerástla cez hlavu.

Platí príslovie ’núdza je matkou vynaliezavosti’, pretože ľudia vynašli maskovacie zariadenia, aby odvrátili pozornosť pacientov tinnitu od ich vnútorného zvuku na vonkajší, prehrávaný v slúchadlách z CD. Zvukové vzorky zahŕňajú rôzne zvukové efekty ako sú prúdenie vzduchu v kokpite lietadla, zvuky vodopádu alebo šelest lístia na stromoch počas jesennej prechádzky po stromovej aleji. Hoci toto môže vyvolať kúzlo u 12-ročného dieťaťa, ktoré je ešte spriaznené s úžasmi modernej akustiky, ako to môže odviesť pozornosť svetácky múdreho sedemdesiatnika, zostáva záhadou. Napriek tomu sa šumové CD predávajú a zdá sa, že ľuďom prinášajú radosť z určitého stupňa úľavy. Ale pravdou je, že problém zostáva – sú to iba opatrenia na získanie malej úľavy.

Ako dlho bude tinnitus trvať? Závisí od použitej liečby

Pre jednotlivca, ktorý sa trápi, je to vskutku veľmi relevantná otázka. Avšak ukazuje sa, že na to jednoduchá odpoveď neexistuje. Faktom zostáva, že všetky konvenčné lieky dokážu pôsobiť iba na symptómy tejto choroby a pretože pôvodné príčiny zostávajú skryté, po uplynutí pôsobenia lieku často dochádza k návratu. A keď sa problémy tinnitu objavia opäť, môže sa chorému zdať, že bude s nimi musieť zostať navždy, aspoň veľmi nadlho.

Avšak nemusí to byť tak – ak sa zvolí holistický prístup liečby. Jedine tak je skutočne možná trvalá úľava od tinnitu a to relatívne rýchlo. Namiesto samotného liečenia iba príznakov, holistický prístup lieči telo ako celok a nachádza pôvodné príčiny choroby a tiež spúšťače, ktoré následne vypne. Ak sú už identifikované, je možné nájsť a predpísať správny postup liečby, ktorý zahŕňa napríklad aj bylinné prípravky, akupunktúru, cvičenie, zmeny v návykoch stravovania a životného štýlu. Holistickým prístupom môže byť tinnitus liečený účinne, rýchlo a natrvalo.