Domáce ošetrenie tinnitu

Jediný domáci spôsob, ktorý môže pomôcť pri liečbe tinnitu

Či sa Vám to páči alebo nie, pravdou zostáva, že neexistuje špecifická liečba tinnitu – bežné postupy sú určené väčšinou na symptómy a líšia sa od pacienta k pacientovi. Pre tých, ktorí trpia na tinnitus spôsobený zhoršenou cirkuláciou v oblasti hlavy alebo krku, často si berú na pomoc bylinné prípravky ako sú Ginkgo Biloba alebo Black Cohosh pre dočasnú úľavu (pretože skúsenosťou zistili, že konvenčné lieky sotva priniesli potrebnú úľavu). Iní sa uchyľujú k homeopatickým liečbam, u ktorých sa prirodzene predpokladá trvalejšie pôsobenie – hoci sa tiež napokon preukázali nie lepšie než iné. Napokon, ľudia sa uchyľujú k domácim liečbam v nádeji, že tieto rokmi overené praktiky by im dali aspoň potrebnú slobodu od mučivých zvukov v ušiach, ktoré privádzajú ku šialenstvu, deň čo deň, mesiac čo mesiac, rok čo rok.

Preparáty, ktoré účinkujú na tinnitus: Pre a proti

Hoci symptómy tinnitu často dočasne zmiznú po použití metód ako sú voľnopredajné lieky, maskovacie zariadenia, relaxačné techniky, apod., najväčší problém s voľnopredajnými liekmi je v ich škodlivých vedľajších účinkoch ako sú zápchy, bolesti hlavy, poruchy trávenia, strata sebakontroly, nevoľnosť, letargia a ďalšie komplikácie, ktoré môžu byť rušivé podobne ako pôvodné zvonenie. V niektorých prípadoch sa pre získanie úľavy používa akupunktúra, magnetoterapia, oxygenoterapia.

Príčiny a spúšťače tinnitu

V každom prípade by bolo vhodné vedieť, čo presne spôsobuje tinnitus v jednotlivom prípade, tak aby aj domáca liečba mohla byť nasmerovaná proti tomu. Tinnitus môže byť spustený kvôli ktorémukoľvek faktoru, ktoré sa vyskytnú jednotlivo alebo v kombinácii.   

 • Zlá cirkulácia krvi v oblasti hlavy alebo šije kvôli zúženým cievam, v ktorých sa usádzajú vrstvy cholesterolu. Tento faktor je najlepšie ilustrovaný v prípade pulzujúceho tinnitu, kde osoba sluchom vníma svoj srdcový tep.
 • Poškodenie mikroskopických zakončení sluchového nervu vo vnútornom uchu.
 • Vystavenie extrémne vysokým hladinám zvuku v dielni, na strelnici apod. Toto je možné takisto pri hlasnej hudbe na koncerte.
 • Použitie ototoxických liekov, ktoré zahŕňajú niektoré typy antibiotík, NSAIDs, diuretiká a chemoterapiu.
 • Strata sluchu, ktorá je často spájaná s tinnitom.
 • Stuhnutie sluchových kostičiek stredného ucha.
 • Problém temporomandibulárnej spojky, ktorý vystupňuje šum v ušiach zakaždým, keď sa pohne sánka.
 • Určité druhy jedál alebo nápojov ako syry, čokolády, červené víno, liehoviny môžu tiež spustiť tinnitus v niektorých prípadoch.
 • Infekcie a nadmerná tvorba ušného mazu môžu tiež spustiť tinnitus v niektorých prípadoch.
 • Alergie, nádory alebo výrastky v blízkosti ucha alebo ciev v oblasti hlavy alebo krku.

Ak sa pozrieme na údajný trvalý účinok niektorých domácich ošetrení tinnitu, väčšinou sú to nezmysly. Uvádzame niektoré:

 • Koreň lopúcha, listy hlohu (Crataegus monogyna), kôra voskovníka (Myrica) , vodilka kanadská (Hydrastis canadensis) a živica z myrrhy majú predpokladané účinky úľavy od tinnitu.
 • Ginkgo biloba je známe tým, že zlepšuje prekrvenie v oblasti hlavy a krku a teda by malo docieliť úľavu.
 • Výkonné antioxidanty koenzýmu Q 10 (300 mg/denne) pomôžu vybudiť imunitný systém a cirkuláciu krvi.
 • Čerstvý ananás môže znížiť zápaly a zlepšiť cirkuláciu krvi.
 • Denná dávka surového cesnaku môže priniesť úľavu od tinnitu.
 • Vyčistenie nosu a hrdla roztokom lyžičky soli a lyžičky glycerínu vo vode trikrát denne zlepší problém sinusitídy, teda môže znížiť aj tinnitus.

Domáca liečba tinnitu môže fungovať iba keď je súčasťou holistického prístupu.

V skutočnosti nemôže žiadny domáci liek, bylinný doplnok či dokonca ani konvenčná liečba trvale odstrániť tinnitus. Je to preto, že väčšinou pôsobia na symptómy, bez nájdenia skutočnej príčiny tinnitu. A teda napriek tomu, že sa zdá, že liečbou sa príznaky znižujú, neskôr sa vrátia späť. To, čo skutočne pomáha pri odstránení tinnitu, je holistický prístup, pretože lieči telo ako celok a neodporúča iba lieky (ktoré sami osebe tinnitus neodstránia).

Holistický prístup znamená zistiť všetky možné príčiny, ktorých môže byť niekoľko. Ak je to vykonané, správna odporučená liečba môžu byť bylinné doplnky, diéta a zmeny životného štýlu, prípadne akupunktúra, prípadne iné. Domáce lieky môžu byť prinajlepšom súčasťou holistickej liečby, ale nikdy nie samostatne.